Integracje marketplace i sklepów internetowych – co musisz wiedzieć?

Technologia dzisiaj jest z pewnością skutecznym sojusznikiem w realizacji codziennych zadań. Nie inaczej jest w e-commerce, który cechuje się wielką dynamiką – każdy dzień przynosi nowe wyzwania. Trendy w sprzedaży kierują merchantów do handlu na wielu kanałach, nad którymi trudno zapanować w pojedynkę. W tym celu przygotowano integracje, które spinają m.in. marketplaces i sklepy internetowe ze sobą. Co musisz o nich wiedzieć?
Czym są integracje?
Wyobraź sobie prowadzenie sklepu internetowego przy jednoczesnym sprzedawaniu na danym marketplace. Za przykład weźmy Shopify i Allegro. Codziennie musisz wykonywać niezbędne zadania na obu platformach, które wymagają ręcznych działań. Wśród nich znajdziesz m.in.: edycję stanów magazynowych, wprowadzanie danych do systemu sklepowego, zmienianie cen produktów na każdym portalu, czy ręczne kopiowanie każdych danych.
Jak widzisz, istnieje duża szansa na popełnienie błędu. Co więcej, po prostu są to żmudne czynności. W tym celu stworzono integracje, które stają się sercem Twojego e-commerce. Spinają i automatyzują wymianę informacji, redukując wykonywanie rutynowych czynności wymagających mnóstwa czasu. Uwalniasz własne zasoby, mogąc tym samym realizować więcej zadań, które są ambitniejsze.
Jakie są opcje integracji?
Zwróć uwagę, że połączenie danych platform nie odbywa się z poziomu interfejsów obu stron. Należy wykonać odpowiednie działania, aby ta czynność mogła się dokonać. Co możesz zrobić, aby wybrane przez Ciebie sklepy internetowe i marketplace mogły ze sobą współpracować? Możliwych jest kilka opcji:
- Integracje za pomocą API – jest to metoda wymagająca zdolności i wiedzy programistycznych. W niej tworzy się połączenia z wykorzystaniem interfejsu programowania aplikacji. Najczęściej wykorzystywana w przypadku złożonych potrzeb bądź niszowych portali.
- Wbudowane integracje, które są udostępniane przez platformy. Dobrym przykładem jest Shopify – Allegro, które można podłączyć dzięki aplikacji dostępnej w Shopify App Store.
- Zewnętrzne integracje udostępniane przez zewnętrzne podmioty. Spinają wiele kanałów sprzedaży w jednym miejscu. Umożliwiają m.in. centralne zarządzanie produktami, zamówieniami, stanami magazynowymi, czy zadaniami. Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest Apilo.
Czy warto integrować różne kanały sprzedaży?
Co do zasady – to zależy od dostępnych opcji i tego, z jakich platform korzystasz na co dzień. Połączenie kanałów sprzedaży w jednym narzędziu jest strategią, z którą możesz dotrzeć do szerszego grona klientów. Co ważne, jest to także element budowania marki – Twój sklep w takiej sytuacji staje się bardziej widoczny.
Zwróć uwagę, że integracje z perspektywy merchantów są niezbędne do konkurowania na rynku e-commerce. Ich funkcje umożliwiają zautomatyzowanie wielu procesów przy zwiększeniu wydajności. Co więcej, pozwalają łatwo skalować firmą – obsłużysz zamówienia bez konieczności zatrudniania dodatkowych par rąk.
Jakie połączenia marketplace i sklepu internetowego możesz wykonać?
Nie musisz się ograniczać wyłącznie do najpopularniejszych rozwiązań – możesz łączyć kanały i dopasowywać do własnych potrzeb. Dobrym tego przykładem są popularne połączenia, jak Allegro – Shopify, czy niszowe – oparte na mniej popularnych systemach lub marketplaces.
Zwróć uwagę, aby integracje były dopasowane do Twojego e-commerce. Jeśli nie sprzedajesz w danym miejscu, a także nie zanosi się na to – zrezygnuj z włączania takiego modułu. Pamiętaj, że ich możliwości są nieograniczone, a wybór tak naprawdę zależą wyłącznie od Ciebie!