Jak znaleźć i wykorzystać niszę rynkową w e-commerce?

Sprzedaż internetowa to potencjalnie bardzo lukratywne przedsięwzięcie, którego duża przystępność pozwala nawet małym biznesom na osiągnięcie realnych zarobków, bez ponoszenia znacznego ryzyka w swoich inwestycjach. Przystępność ta oznacza jednak, że branża e-commerce jest dość nasycona, a początkujący przedsiębiorca może mieć trudności w skutecznym pozyskiwaniu klientów.
W jaki sposób nisza rynkowa pomoże Ci zbudować własny biznes?
Rozsądną metodą na ograniczenie konkurencji, z którą trzeba rywalizować o klienta jako e-sprzedawca, jest odnalezienie konkretnej niszy i ukierunkowanie swojej oferty na określony zakres towaru. Jest to popularna, a zarazem wysoce skuteczna strategia dla firm w branży e-commerce, którą warto rozważyć już przy pierwszych krokach kreowania własnej działalności w Internecie. To ważne, aby odpowiednio przygotować się do pozyskania takiej niszy, co sprowadza się do opracowania właściwej strategii biznesowej i przeprowadzenia dogłębnej analizy rynku.
Kluczowe korzyści wynikające z wąskiej niszy w sprzedaży online
Wspomniane już ograniczenie konkurencji na rynku to dopiero pierwszy przykład korzyści, jakie firma e-commerce może odnieść dzięki skorzystaniu z węższej, wyspecjalizowanej niszy. Szybko można odczuć wyższą rentowność w sprzedaży, co w przypadku działalności na stosunkowo niewielką skalę jest bardzo istotne. Co więcej, skupienie się na ściśle określonym typie towarów pozwala zbudować lepiej rozpoznawalną markę i bez problemów wykreować charakter firmy, co z pewnością wpłynie na jej późniejszą promocję.
Co pozwoli Ci łatwiej odszukać własną niszę na rynku?
Problem szukania własnej niszy to podstawowe pytanie, na które aspirujący e-sprzedawca powinien udzielić sobie odpowiedzi. Rzecz jasna, nie powinna być to decyzja pochopna – należy poprzeć ją uprzednią analizą rynku, ponieważ nie każda branża oferuje jednakowe perspektywy. Istnieją różne sposoby na określenie preferowanego kierunku, który może obrać przedsiębiorca, dlatego postaramy się przedstawić najważniejsze z nich.
Badanie rynku na własną rękę – gdzie warto szukać informacji?
Internet to potężna skarbnica wiedzy, dlatego przedsiębiorca, który potrafi zorientować się w sieci, może dowiedzieć się bardzo wiele na temat obecnego stanu rynku i panujących na nim trendów, nawet bez dostępu do profesjonalnych narzędzi analitycznych.
Pierwszym przystankiem powinny być tu różnego typu fora i grupy branżowe, gromadzące zawodowców lub hobbystów w określonych dziedzinach. Warto bezpośrednio wsłuchać się w głosy osób związanych z różnymi niszami, ich potrzebami, preferencjami, a także zastrzeżeniami dotyczącymi sprzedawców, którzy już działają na rynku. Co więcej, jest to droga oferująca unikalną sposobność osobistej interakcji z potencjalnymi klientami – jako aspirujący sprzedawca można samodzielnie zapytać się o ich opinie i wskazówki, aby doprecyzować dowolną kwestię. Taka wiedza bywa nieoceniona w planowaniu dalszych decyzji biznesowych, jednak trzeba uzupełnić ją bardziej generalnym, ogólnym spojrzeniem na obecną sytuację w świecie e-commerce.
Należy pamiętać, że w przypadku oczekiwań konsumenta, opinia szerszej grupy osób jest z reguły bardziej trafna niż osobiste przekonania. Jako pomoc w kształtowaniu trafnego obrazu rynku może posłużyć zwykła rozmowa z losowymi ludźmi. Poznanie panujących nastrojów jest szczególnie przydatne, jeśli planuje się prowadzić działalność przede wszystkim na lokalną skalę, jednak odradza się korzystanie w tym celu z porady rodziny i znajomych, gdyż ci mogą nie być w pełni obiektywni.
Czym charakteryzuje się biznes e-commerce prowadzony w wąskiej niszy?
Połączenie charakterystyki sprzedaży internetowej z wąskim i wyspecjalizowanym asortymentem stanowi interesujące połączenie, do którego przedsiębiorca musi mieć konkretne podejście. Z uwagi na to, w jak dużym stopniu biznes e-commerce uzależniony jest od narzędzi, które wykorzystuje sprzedawca, umiejętne dobranie programów oraz wykorzystywanych sklepów czy platform bywa decydującym czynnikiem w finansowym sukcesie firmy – lub jego braku. Co więcej, wybór ten trzeba uwarunkować produktami, jakie oferuje się klientom, ponieważ niektóre kanały sprzedaży mogą okazać się w takim modelu biznesowym o wiele skuteczniejsze od innych.
Niektóre internetowe marketplace oferują łatwy dostęp do potrzebnych danych, dzięki czemu e-sprzedawca może o wiele sprawniej skomponować ofertę, która skutecznie zachęci klientów do częstych zamówień. Powszechnym wyborem jest tu platforma Allegro, która świetnie współpracuje z Apilo, jednym z najlepszych systemów do zarządzania e-commerce. Wśród licznych funkcji Apilo warto zwrócić uwagę na dostęp do szczegółowych raportów i analiz, które zapewniają wgląd w realne preferencje i decyzje zakupowe klientów. Z podobnych przyczyn, e-sprzedawcy preferujący własny sklep internetowy mogą być zainteresowani funkcjonalnością, jaką oferuje Shoper. Jest to najlepsza integracja z systemem Apilo, która zapewnia wszystkie niezbędne narzędzia w bardzo przystępnym abonamencie.
Jak stworzyć własną niszę w e-commerce?
Wprowadzenie na rynek kompletnie nowego produktu jest niezwykle trudne, gdyż wymaga genialnego pomysłu, wysokobudżetowego marketingu, a także doświadczenia, pozostawiając takie przedsięwzięcie poza zasięgiem zdecydowanej większości firm. Istnieją jednak inne sposoby na wykreowanie własnej niszy na rynku, na przykład poprzez sprytne połączenia produktów w tematyczne pakiety, dodatkowe usługi bądź konkretną, unikalną cechę, którą wyróżnią się w oczach klienta.
Okazją na stworzenie niszy są także zmiany prawne i nowe regulacje, które mogą przyczynić się do wykreowana nieistniejącego wcześniej popytu na dany produkt czy usługę. Szybko działający biznesmen jest w stanie odpowiedzieć na takie zapotrzebowanie w bardzo krótkim czasie, cementując w ten sposób swoją pozycję na rynku i zyskując klientów zanim pojawi się znacząca konkurencja. Ostatnim przykładem takich zmian są postępujące zmiany w wymogach co do ogrzewania mieszkań czy uszczelniania elewacji.
Pozyskuj klientów bez ryzyka – podsumowanie korzyści płynących z niszy rynkowej
Na rynku, jak w naturze, istnieją różne strategie przetrwania i rozwoju. Wielkie, międzynarodowe firmy mają tendencję do zarzucania szerokich sieci i rywalizowania o każdego możliwego klienta z innymi gigantami handlu, podczas gdy mniejsi sprzedawcy lepiej odnajdują się w środowisku, gdzie konkurencja nie jest tak intensywna i pozwala na stabilny rozwój. Inwestycja we własną niszę, jeśli została uwarunkowana przemyślaną decyzją, to prosta droga do lukratywnego biznesu, który ma znacznie większe szanse na zwrócenie uwagi konsumenta.
Dostępne dziś narzędzia e-commerce to niezawodna pomoc w tym zadaniu. Łatwa dostępność np. do wspomnianego systemu Apilo sprawia, że profesjonalne analizy kluczowych danych są w zasięgu nawet początkujących przedsiębiorców. Informacje zawarte w wygenerowanych raportach umożliwiają zorientowanie biznesu na potencjalnie korzystną niszę już we wczesnych etapach budowania własnej marki.