Open source, SaaS, czy dedykowany system – jakie oprogramowanie jest najlepsze dla e-commerce?

Pierwsze kroki w budowaniu marki e-commerce są niezwykle ważne, ponieważ definiują kierunek, w którym orientuje się całą inwestycję. Umiejętne i wydajne wykorzystanie dostępnych zasobów jest ważniejsze nawet od startowego kapitału firmy. Jedną z kluczowych decyzji, czekających na każdego przedsiębiorcę w branży e-commerce, jest wybór fundamentu w postaci sklepu internetowego, do czego niezbędne jest wyspecjalizowane oprogramowanie.
Z jakich opcji można skorzystać tworząc własny sklep internetowy?
Istnieją 3 podstawowe typy oprogramowania, z jakiego e-sprzedawcy korzystają w tworzeniu sklepów online. Wybór ten obejmuje:
- Open source,
- SaaS,
- rozwiązania dedykowane.
W każdej z wymienionych opcji cel jest jednakowy – stworzyć wydajny i funkcjonalny sklep internetowy, który sprawdzi się jako podstawa do dalszego rozwoju firmy. Rozwiązania te mają jednak konkretne wady i zalety, przez co mogą wydać się mniej lub bardziej atrakcyjne w oczach e-sprzedawcy, zależnie od warunków prowadzenia działalności oraz jej charakteru.
Co należy wiedzieć o oprogramowaniu Open source w e-commerce?
Oprogramowanie na licencji Open source cieszy się wśród e-sprzedawców dużym zainteresowaniem, ponieważ jest ono, przynajmniej w teorii, darmowe. Rozwiązanie to pozwala swobodnie korzystać z otwartego kodu w ramach gotowego szkieletu strony internetowej. Firmy, które dysponują ograniczonymi środkami, czasem próbują zaoszczędzić właśnie na oprogramowaniu e-sklepu – to jednak może okazać się niebezpieczną finansową pułapką.
Dlaczego? Wspomniany wcześniej szkielet sklepu może być konfigurowany i rozwijany zgodnie z preferencjami i potrzebami sprzedawcy, jednak wymaga to pewnej wiedzy programistycznej, aby samodzielnie zarządzać kodem. Co więcej, taki sklep często wiąże się ze zwiększonymi kosztami – jego wdrożenie, utrzymanie, a także zapewnienie stałego bezpieczeństwa danych zależy od samego sprzedawcy.
Rozwiązania SaaS w praktyce – czy są one opłacalne dla sprzedawców internetowych?
SaaS, czyli Software as a Service, pozwala korzystać ze sklepu internetowego w formie usługi. W odróżnieniu od rozwiązań Open source, w tym przypadku należy opłacać abonament, jednak w cenie tej mieści się wiele użytecznych udogodnień.
Zamiast szkieletu sklepu i dostępności do całego kodu źródłowego, który użytkuje się wedle uznania, SaaS zapewnia panel administracyjny, służący do zarządzania sklepem i obsługi związanych z nim operacji. Praca z takim panelem jest znacznie wygodniejsza, ponieważ nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a czynności takie jak realizacja zamówień, konfiguracja portalu czy działania administracyjne wymagają zaledwie paru kliknięć.
W porównaniu do alternatywnych rozwiązań, personalizacja sklepu opartego o SaaS jest nieco ograniczona, jednak większość z dostępnych na rynku usług oferuje kompletny pakiet, dobrze przystosowany do nowoczesnych, profesjonalnych form prowadzenia działalności e-commerce. Mniej skomplikowane zmiany można jednak wprowadzić szybko i bez przeszkód, co stanowi ogromną zaletę w dynamicznie ewoluującym i rozwijającym się rynku internetowym.
Kiedy e-sprzedawca powinien sięgnąć po dedykowane rozwiązania dla sklepu online?
W niektórych sytuacjach gotowe rozwiązania mogą okazać się niewystarczające dla potrzeb sprzedawcy. Duże marki bądź firmy o bardzo specyficznych wymaganiach czasem decydują się na system zbudowany od absolutnych podstaw, bez panelu SaaS czy nawet schematu sklepu opartego o otwarty kod. Jak można się spodziewać, taka decyzja pozwala osiągnąć największą elastyczność i przystosować tworzony sklep do własnych preferencji w każdym jego aspekcie. Niestety, dedykowane oprogramowanie ma także słabsze strony.
Głównym problemem, jaki czeka firmy sięgające po to rozwiązanie, są koszty. Zarówno wdrożenie, jak i późniejsze utrzymanie dedykowanego systemu jest znacznie droższe od SaaS oraz Open source. Poza tym, sprzedawca staje się uzależniony od zewnętrznych firmy, która zajmuje się tymi wdrożeniami, opierając na jej specjalistach całe zaplecze technologiczne swojej działalności.
Jak podjąć dobry wybór w tworzeniu własnego e-sklepu?
Z uwagi na duże różnice pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami, ostateczny wybór w tym zakresie musi być odpowiednio przemyślany. Chociaż jest to bez wątpienia indywidualna decyzja, to warto udzielić paru uniwersalnych wskazówek i podjąć ją tak, aby jej później nie żałować.
Na samym starcie warto wyjść z założenia, że sklep oparty na SaaS to najlepsza opcja. Dlaczego? Rozwiązanie to jest optymalne dla zdecydowanej większości sprzedawców, a korzystanie z Open source bądź dedykowanego systemu wskazane jest jedynie w szczególnych okolicznościach, które wkrótce omówimy nieco bliżej.
Dlaczego SaaS jest zadowalające dla większości firm w e-commerce?
Po pierwsze, SaaS to niemal zawsze najmniej kosztowna opcja. Chociaż taki sklep wiąże się z regularnym abonamentem, to pozostałe wydatki związane z jego wdrożeniem i utrzymaniem są stanowczo tańsze od alternatyw.
Po drugie, nowoczesne oprogramowanie SaaS, takie jak Shoper, oferuje wszystkie niezbędne narzędzia do skutecznego rozwoju e-commerce. Sprzedawcy często obawiają się, że wybór SaaS oznacza uzależnienie od jednej firmy, jednak jest to bardzo mylne przekonanie. Skuteczna sprzedaż multichannel oraz integracja zewnętrznych programów (na przykład do księgowości elektronicznej) jest w pełni przystępna i wygodna z wykorzystaniem odpowiedniego systemu. Korzystając z Shopera, najlepsze połączenie stanowi Apilo, do czego zdążyło już przekonać się wiele firm.
Po trzecie, SaaS stanowi nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i czasu. Korzystając z takiego rozwiązania, nowy sklep można stworzyć niezwykle szybko, a każda późniejsza zmiana czy drobna edycja przeprowadzana jest w zaledwie kilka chwil. Ponadto, potencjalne problemy techniczne rozwiązywane są z reguły sprawnie i bez komplikacji, gdyż można liczyć na profesjonalne wsparcie ekspertów o świetnej znajomości użytkowanego systemu i jego kodu. Sprzedawca też nie musi dysponować własną, specjalistyczną wiedzą.
Kiedy opłaca się sięgnąć po sklep dedykowany bądź w modelu Open source?
Przewagą, jaką może zapewnić korzystanie z dedykowanego systemu bądź nawet oprogramowania z otwartym kodem, jest więcej opcji w przystosowaniu sklepu do potrzeb firmy. Jeśli z jakiegoś powodu SaaS okazuje się niewystarczający dla specyficznych potrzeb e-sprzedawcy, to dodatkowe koszty tych alternatywnych rozwiązań mogą się ostatecznie zwrócić.
Należy także wspomnieć o stopniowym budowaniu wartości firmy, która wynika z poszerzania jej własności intelektualnej w postaci niezależnego sklepu. Czynnik ten jest istotny przede wszystkim dla dużych spółek akcyjnych, gdyż w takiej formie biznesu realna wartość firmy jest niezwykle ważna.
Następna kwestia to intensywna optymalizacja SEO, czyli istotna inwestycja dla niektórych firm. Sztywne ramy wyznaczone przez SaaS oraz brak dostępu do kodu źródłowego mogą utrudnić stuprocentową optymalizację strony pod względem współczynnika konwersji. Tutaj przewagę mają głównie sklepy Open source.
Podsumowanie
Poinformowana decyzja niemal zawsze okazuje się słuszna. Rozwiązania z zakresu SaaS w zdecydowanej większości przypadków są najprzystępniejsze i w pełni zadowalające, jednak przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto zastanowić się nad potrzebami swojej firmy i rozważyć każdą z dostępnych opcji.