Poznaj szczegóły sprzedaży ze wsparciem hurtowni

Myślisz nad rozpoczęciem sprzedaży w Internecie? Rozważ możliwość handlu ze wsparciem dowolnej hurtowni. Są to firmy specjalizujące się w masowej sprzedaży produktów. Możesz skorzystać z ich propozycji, aby rozszerzyć ofertę własnego sklepu. W niniejszym artykule dowiesz się więcej o tej formie sprzedaży.
Co musisz wiedzieć o sprzedaży za pomocą hurtowni?
Jest to model biznesowy oparty o sprzedaż na podstawie produktów kupowanych od hurtowników, które później sprzedajesz klientowi końcowemu. Jesteś tym samym pośrednikiem, który prowadzi transakcję B2B między dystrybutorami/producentami i B2C z klientem końcowym. Przypomina to w pewnym stopniu metodę dropshipping, jednak wśród znaczących różnic możesz zauważyć m.in. posiadanie własnego magazynu, przechowywanie produktów na własny rachunek, a realizacja i nadawanie przesyłek nie jest oddelegowywana.
Zastanawiasz się nad otwarciem własnego sklepu online? Prezentujemy elementy, na które musisz zwrócić uwagę, aby bezpiecznie wejść do świata e-commerce.
Sprzedawaj w Internecie z hurtowniami
Musisz wiedzieć, że sprzedaż ze wsparciem hurtowni jest modelem biznesowym opartym na kupnie produktów w dużych ilościach, najczęściej od producenta bądź dystrybutora (w ramach sprzedaży B2B). Po dokonaniu transakcji trafiają one do magazynu. Będą one oczekiwać na skompletowanie i wysłanie ich do klienta docelowego (handel B2C) po dokonaniu przez nich zakupu.
Z perspektywy merchanta sprzedaż ze wsparciem hurtowni stanowi trzon działalności, która łączy: strategię, marketing, umiejętności miękkie, sztukę negocjacji, a także skrupulatność i uczciwość. Przyjrzyjmy się na poszczególne elementy wpływające na całość tej formy handlu.
Nawiązanie współpracy z hurtownią
W sprzedaży wspieranej ofertą hurtowni najważniejszym elementem zapewniającym zadowalające wyniki jest nawiązanie współpracy z odpowiednim podmiotem. W tym celu należy zweryfikować i sprawdzić, czy interesująca nas firma posiada produkty mogące dopełniać propozycję naszego sklepu, a także czy spełnia ustalenia. Wśród nich uwzględnij czas dostawy, jakość produktu, procedury reklamacyjne, czy… cena za daną ilość zamawianego produktu.
Możesz także sprawdzić, czy posiada odpowiednią formę składania zamówień. Nowoczesne hurtownie posiadają wiele opcji – choćby za pomocą online bądź integracji hurtowni przy użycia klucza API, która pozwoli Ci mieć stały wgląd w stany magazynowe. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego podmiotu jest fundamentem każdego udanego sklepu e-commerce.
Strategia sprzedażowa
W sprzedaży opartej na produktach zakupionych od hurtowni przygotuj rzetelnie opracowaną strategię, w której warto zawrzeć między innymi takie elementy, jak:
- Analiza rynku. Określ, do jakiej grupy docelowej chcesz trafić ze swoją ofertą. Uwzględnij zapotrzebowanie oraz konkurencję, jaka może występować w danej kategorii. Dobrym nawykiem jest weryfikacja trendów, która pozwoli sprecyzować zmieniające się potrzeby klientów.
- Cena. Uwzględnij marżę na podstawie kosztu produktu, aby osiągnąć zadowalający zysk. Przy jej wyliczaniu uwzględnij także kwoty poświęcone na marketing, czy obsługę klientów. Spróbuj także uwzględnić wszelkie sezonowe rabaty i promocje, których celem będzie większa sprzedaż.
- Marketing. W tym celu przygotuj zaplecze wsparte dedykowanymi narzędziami uwzględniającymi m.in. responsywność Twojego sklepu, jego pozycjonowaniem, czy widocznością reklam w systemach Google. Dobrze będzie także wykorzystać wszelkie media społecznościowe.
- Obsługa klienta. W strategii sprzedażowej niezbędnym elementem jest jakość usług świadczonych posprzedażowo. Zapewnij odpowiednie doświadczenie klientom, a także rozważ, w jaki sposób realizowane będą zwroty. W przypadku importu produktów spoza Polski może okazać się, że forma reklamacji u producenta będzie zbyt czasochłonna.
Operacje logistyczne
Sprzedaż to nie tylko oferowanie produktu, lecz procesy zachodzące przy realizacji zamówienia. Zwróć szczególnie uwagę na operacje logistyczne, takie jak kompletacja i wysyłka. Im są one mniej skomplikowane, tym większa szansa na szybkie skompletowanie i dostarczenie produktu do rąk klienta. W Apilo znajdziesz m.in. moduł Asystent Pakowania, który wspiera procesy realizacji zamówień na magazynie poprzez weryfikację ilości i poprawności pakowanych towarów za pomocą skanera.
Warto także zdefiniować proces wysyłki wraz ze współpracą z wybranymi firmami kurierskimi. To zapewni szybką i bezpieczną dostawę. Uwzględnij także procedury dotyczące zwrotów i wszelkich reklamacji. Co ważne, w magazynie możesz wykorzystać wszelkie technologie wspierające jego pracę. Dla przykładu, integracje z systemami WMS pozwala usprawnić przepływ towarów w tymże miejscu.
Pozostałe
W przypadku prowadzenia sprzedaży za pomocą własnego sklepu warto rozważyć otwarcie różnych kanałów, pozwalając tym samym własnemu biznesowi na dywersyfikację źródeł. Są to wszelkiego rodzaju marketplace, na których możesz znaleźć tysiące klientów gotowych do zakupienia produktów z Twojej listy. Bądź gotów do dostosowania strategii do indywidualnych warunków zachodzących w tych miejscach.
Zobacz integracje z marketplace
Bardzo ważnym elementem jest także otwartość na innowacje i gotowość do przyjęcia nowych realiów ze względu na zmiany. Zwracaj uwagę na wszelkiego rodzaju informacje, które mogą przyczynić się do większej sprzedaży. Szukaj także nowych rozwiązań i narzędzi, które mogą pozwolić wyprzedzić konkurentów. Nie zapominaj także o wprowadzaniu produktów do oferty, które mogą zainteresować Twoich klientów.
Jakie kategorie znajdziesz wśród ofert różnych hurtowni?
Jedna hurtownia drugiej nierówna. Nic w tym dziwnego, bowiem każda jest zorientowana na innego sprzedającego. Oczywiście, mogą one ze sobą współkonkurować, dlatego warto zwracać uwagę na ich ofertę.
Wśród najczęstszych kategorii produktów oferowanych przez hurtownie możesz znaleźć między innymi:
- odzież, obuwie i akcesoria modowe,
- DIY i dla domu,
- dekoracje,
- akcesoria ogrodnicze,
- zabawki, hobby,
- sport i outdoor,
- elektronika i gadżety.
Warto pamiętać, że sukces nie zależy wyłącznie od rodzaju produktu. Dużą rolę odgrywają także elementy pozaproduktowe, takie jak zdjęcie, marka, historia, czy choćby światopogląd sprzedającej firmy. W tym celu dobrze jest przygotować np. kampanię marketingową, w której wypracujesz ton i historię sprzedawanego przedmiotu. Jeśli opakujesz to w odpowiednie ramy – istnieje większe prawdopodobieństwo, że sprzedasz go ze względu na zaufanie do marki.
Czy muszę współpracować wyłącznie z jedną hurtownią?
Masz na oku produkty z różnych hurtowni, jednak nie wiesz którą wybrać? Zwróć uwagę na opcję nawiązania współpracy z każdą z nich, a wybrane przedmioty możesz wystawić w sklepie pod własnym szyldem. Pamiętaj – nie musisz współpracować wyłącznie z jedną hurtownią! Możesz nawiązać partnerstwo z wieloma podmiotami. Co należy więc zrobić?
Wystarczy, że skontaktujesz się z wybranymi firmami i ustalisz sposób przekazywania zamówień. Nie zapomnij poprosić o dostęp do plików XML, CSV lub API. Później wystarczy podłączyć je do systemu pozwalającego sprzedawać wielokanałowo, takiego jak Apilo. Jak wygląda taka integracja?
Jak wygląda integracja z hurtownią w Apilo?
Integracja z hurtownią w Apilo to sposób na poszerzenie sprzedaży we własnym sklepie. Połączenie jej do konta w systemie jest niezwykle proste, bowiem wszystko odbywa się w jednym miejscu. Wystarczy, że po zalogowaniu wejdziesz w zakładkę Towary i usługi, a potem w Import XML. Tam znajdziesz formularz do wypełnienia. Po wykonaniu wszystkich czynności możesz zająć się wystawieniem wybranych przez Ciebie produktów. Czy wiesz, że zyskujesz nie tylko hurtownie w jednym miejscu?
Korzyści integracji z hurtownią w Apilo
Po podłączeniu każdej wybranej przez Ciebie hurtowni zyskujesz więcej korzyści. Całą sprzedaż łączysz w jednym miejscu – panelu Administratora w Apilo, w którym masz własny e-commerce pod kontrolą. Co więcej, to nie wszystko! Integracja z hurtownią to także:
- automatyczne pobieranie zdjęć, opisów i innych niezbędnych danych,
- możliwość prostego modyfikowania ceny o stałą lub procentową wartość,
- import jednorazowy dwa lub trzy razy dziennie,
- większe możliwości na rozbudowę bazy klientów.
To dopiero początek, bowiem całość w długofalowym rozrachunku przynosi jeszcze lepsze wskaźniki sprzedaży przy jego zwiększonym poziomie. Jest to z pewnością dobry prognostyk na rozwój Twojego e-commerce. Automatyzacja po prostu się opłaca!